[Printo]
[Google Translate]


VENDIM

Nr. 753, datė 19.12.2018

PĖR MIRATIMIN E LETĖRMARRĖVESHJES NDRYSHUESE NR. 2 TĖ MARRĖVESHJES SĖ GRANTIT NR. TF0A1769, NDĖRMJET REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ DHE BANKĖS NDĖRKOMBĖTARE PĖR RINDĖRTIM DHE ZHVILLIM, QĖ VEPRON SI ADMINISTRATORE E FONDEVE TĖ GRANTIT TĖ AKORDUAR NGA FONDI I MIRĖBESIMIT ME SHUMĖ DONATORĖ, PĖR FINANCIMIN E PROJEKTIT TĖ ZBATIMIT TĖ NISMĖS PĖR TRANSPARENCĖ NĖ INDUSTRINĖ NXJERRĖSE NĖ SHQIPĖRI (EITI)

Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės dhe tė neneve 19 e 23, tė ligjit nr. 43/2016, "Pėr marrėveshjet ndėrkombėtare nė Republikėn e Shqipėrisė", me propozimin e ministrit tė Financave dhe Ekonomisė, Kėshilli i Ministrave

VENDOSI:

Miratimin e letėrmarrėveshjes ndryshuese nr. 2 tė marrėveshjes sė grantit nr. TF0A1769, ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Bankės Ndėrkombėtare pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, qė vepron si administratore e fondeve tė grantit tė akorduara nga Fondi i Mirėbesimit me Shumė Donatorė, pėr financimin e projektit tė zbatimit tė Nismės pėr Transparencė nė Industrinė Nxjerrėse nė Shqipėri (EITI), sipas tekstit qė i bashkėlidhet kėtij vendimi.

Ky vendim hyn nė fuqi pas botimit nė Fletoren Zyrtare.

ZĖVENDĖSKRYEMINISTRI

Senida Mesi

BANKA BOTĖRORE IBRD.IDA/GRUP I BANKĖS BOTĖRORE

22 maj 2018

Sh.t. z. Arben Ahmetaj

Ministėr i Financave dhe Ekonomisė

Ministria e Financave dhe Ekonomisė Bulevardi Dėshmorėt e Kombit, nr. 3 Tiranė

Republika e Shqipėrisė

Lėnda: Granti EGPS pėr Zbatimin e Financimit tė Projektit tė Zbatimit tė Nismės pėr Transparencė nė Industrinė Nxjerrėse

(Marrėveshja e Grantit nr. TF0A1769 dhe

TF0A6493)

Amendimi nr. 2 i Letėr Marrėveshjes

Shkėlqesi:

Ne i referohemi Letėr Marrėveshjes ("Marrėveshja") sė datės 26 shkurt 2016, tė ndryshuar, pėr zbatimin e Financimit tė Projektit tė Zbatimit tė Nismės pėr Transparencė nė Industrinė Nxjerrėse ("Projekti") ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė ("Marrėsi") dhe Bankės Ndėrkombėtare pėr Rindėrtim dhe Zhvillim ("Banka Botėrore"), sipas tė cilės Banka Botėrore ka zgjeruar Grantin e sipėrpėrmendur ("Granti").

Banka Botėrore propozon ta amendojė Marrėveshjen si vijon:

1. Paragrafi i parė i Marrėveshjes nė kėtė mėnyrė amendohet dhe ndryshohet nė tėrėsi me tekstin e mėposhtėm:

"Nė pėrgjigje tė kėrkesės pėr asistencė financiare tė bėrė nė emėr tė Republikės sė Shqipėrisė ("Marrėsi"), kam kėnaqėsinė t'iu informoj se Banka Ndėrkombėtare pėr Rindėrtim dhe Zhvillim ("Banka Botėrore"), nė cilėsinė e administratorit tė fondeve tė grantit tė dhėnė nga Federata e Australisė, Kanadaja, Republika e Finlandės, Republika Federale e Gjermanisė, Mbretėria e Norvegjisė, Zvicra dhe Mbretėria e Bashkuar e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės ė Veriut ("Donatorėt"), nė bazė tė Mbėshtetjes Programatike Globale pėr Industritė Nxjerrėse (EGPS) Fondi i Besimit me Shumė Donatorė, propozon t'i japė Marrėsit njė grant nė shumėn qė nuk tejkalon njė milion dollarė amerikanė (1,000,000 dollarė amerikanė) (Granti) qė pėrbėhet nga: a) katėrqind mijė dollarė amerikanė (400,000 $) (TF0A1769-granti fillestar); dhe b) gjashtėqind mijė USD (600,000 $) (TF06493-granti shtesė) sipas termave dhe kushteve tė pėrcaktuara ose tė pėrmendura nė kėtė Letėr Marrėveshjeje ("Marrėveshja"), e cila pėrfshin shtojcėn bashkėlidhur, pėr tė asistuar me financimin e Projektit tė pėrshkruar nė shtojcė (Projekti)".

2. Seksioni 2.08 i shtojcės sė Marrėveshjes me kėtė ndryshohet dhe amendohet nė tėrėsi me tekstin e mėposhtėm:

"2.08.Prokurimi

Tė gjitha mallrat dhe shėrbimet e konsulencės sė kėrkuara pėr Projektin dhe qė do tė financohen nga tė ardhurat e Grantit do tė prokurohen nė pėrputhje me kėrkesat e pėrcaktuara ose tė referuara nė "Rregulloren e Bankės Botėrore pėr Huamarrėsit e IPF-sė", tė muajit korrik 2016, tė rishikuar nė nėntor 2017 ("Rregulloret e Prokurimit") dhe sipas parashikimeve tė Marrėsit pėr Planin e Prokurimit tė Projektit ("Plani i Prokurimit") tė datės 30 prill 2018, tė parashikuar sipas seksioni IV tė Rregulloreve tė Prokurimit, i cili mund tė pėrditėsohet herė pas herė nė marrėveshje me Bankėn Botėrore."

3. Tabela nėn seksionin 3.01 tė aneksit tė Marrėveshjes ėshtė amenduar dhe zėvendėsuar nė tėrėsinė e saj me tekstin e mėposhtėm:

"Kategoria" TF0A1769

Shuma e alokuar e (e shprehur nė dollarė amerikanė) Pėrqindja e

Shpenzimeve pėr t'u financuar (duke pėrfshirė taksat) TF0A6493

Shuma e alokuar e grantit (e shprehur nė dollarė amerikanė) Pėrqindja e shpenzimeve pėr t'u financuar (duke pėrfshirė taksat)

Mallra, shėrbime konsulence, trajnime dhe kosto operative tė projektit 400,000 100 % 600,000 100%

SHUMA TOTALE 400,000 600,000

Tė gjitha termat dhe kushtet e tjera tė Marrėveshjes, pėrveē atyre tė amenduara nėpėrmjet kėsaj letre amendimi, do tė mbeten nė fuqi dhe efekt tė plotė.

Ju lutem, konfirmoni Marrėveshjen e Marrėsit me Amendimin e mėsipėrm, duke nėnshkruar, duke vėnė datėn dhe duke e kthyer tek nė kopjen bashkėngjitur tė kėsaj letre amendimi. Kjo letėr amendimi do tė hyjė nė fuqi nga data nė tė cilėn Banka Botėrore dėrgo n te Marrėsi njoftimin pėr marrjen e njoftimit tė Marrėsit mbi mbylljen e procedurave tė brendshme, tė nevojshme pėr hyrjen e tij nė fuqi sipas legjislacionit tė Marrėsit.

Me respekt,

Banka Ndėrkombėtare pėr Rindėrtim e Zhvillim

Maryam Salim Menaxhere vendi Zyra e Bankės Botėrore Republika e Shqipėrisė

MIRATUAR:

Republika e Shqipėrisė

Nga: Data: 15.11.2018

Pėrfaqėsuesi i Autorizuar Emri: Arben Ahmetaj

Pozicioni: Ministėr i Financave dhe Ekonomisė